İNŞAAT NEDİR ?

İNŞAAT NEDİR ?  

  • Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlükte, İnşaat kelimesi aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

inşaat   Ar. inşaat
ç. is. 1. Yapı işleri: “Arsalar satıldıktan sonra inşaat başladı.” -H. Taner. 2. Yapımı süren bina: “O gece çöp yolunun ağzındaki inşaatlardan birine sığındılar.” -L. Tekin. 3. Yapma işi, yapım: Gemi inşaatı.
 Güncel Türkçe Sözlük

  • Vikipedi Türkçe’de ise aşağıdaki şekilde anlatılmıştır:

  İnşaat

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir mimarlık terimi olan inşaat, belli bir bölgedeki bina veya yapının oluşturulma aşamasıdır. İnşaat aslında pek çok işin aynı anda yürütüldüğü bir süreçtir. Normalde işi proje yöneticisi, tasarım mühendisi veya proje mimarı tarafından yönlendirilen inşaat yöneticisi yönetir.
İnşaat, her durumda bilinen anlamda bina yapımı anlamına gelmemektedir. Bina, yapı inşaatının yalnızca bir alt sınıfını teşkil etmektedir. Toplumların bireysel gündelik ihtiyaçlarının yanında yine toplumsal refahı arttıracak birçok tesis ve tesislendirme inşaatın kapsamında yeralır. Barajlar, su depoları, kanallar, açık ve kapalı su hatları, kaldırım taşları, karayolları, demiryolları, havaalanları gibi insanlığa hizmette kullanılan tesisler belli hizmet dönemleri için inşa edilirler.
Günümüzde yapıların taşıyıcı sistemlerini oluşturan belli başlı yapı malzemeleri, betonarme, prefabrike beton ve yapısal çelik olarak ifade edilebilir.
Betonarme yapı çeliği ile betonun birlikte davranmasının aderans ile sağlanması ile elde edilen bir yapı malzemesidir. Betonarmenin içindeki bileşenlerden donatı(çelik vb.) çekmeye, beton ise basınca çalışır.
Donatı
Yapı elemanının içerisine yerleştirilmiş betonun mukavemetini arttıran çelik çubuklara denir.Betonun çeliği iyi bir şeklilde sarması için kalıplar ile çelik arasına pas payı denilen aralıklar bırakılmalıdır.
Betonarme Çeliği
Betonarmede kullanılacak çelikler ise şöyle sıralanabilir: a-)Yuvarlak çubuklar b-)Tor çeliği c-)Hasır çelik d-)Burmalı çelik e-)Düğümlü beton çeliği vb.
Betonarmenin Avantajları
1-)Yangına karşı iyi bir koruyucudur. 2-)Ekonomik ve uzun ömürlüdür. 3-)İnsaat yapımı kolay ve süratlidir. 4-)Aşınmaya karşı dayanıklıdır. 5-)Haşare böcek vb.barındırmaz. 6-)Kuru beton elektrik geçirmez. 7-)Depreme dayanıklıdır. 8-)İstenilen şekil kolayca hazırlanabilir.
Sakıncaları
1-)Ağırdır. 2-)Ek yerlerinin teşkilinde çok önemlidir. 3-)Tekrar kullanımı çok kısıtlıdır. 4-)Sesi iyi iletmesi
Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0n%C5%9Faat


Diğer Linkler :

İnşaat ERP Nedir ?
e-MOR PM İnşaat ERP Nedir, Neden Çok Başarılı Olmaktadır?
e-MOR PM İnşaat ERP'ye Özgü 'Gerçek Hayatın  Elektronik Yönetimi' Teknolojisi Nedir?
e-MOR PM İnşaat ERP'ye Özgü 'Bilgi Panoları' Teknolojisi Nedir?
e-MOR PM İnşaat ERP'ye Özgü 'Bildirim'
Teknolojisi Nedir? Kriz Yönetiminde ERP'nin Önemi Nedir?

Save/Add İNŞAAT NEDİR ? recipe to your favorite Sık Kullanılanlara Ekle   Print İNŞAAT NEDİR ? recipe Bu Sayfayı Yazdır   Email İNŞAAT NEDİR ? article to a friend Bu Sayfayı E-Mail İle Yolla